صفر تاصد مراسم بله برون

درکشور ایران مراسم بله برون شروع کننده ازدواج است. این مراسم شبی به یاد ماندنی برای عروس و داماد رقم خواهد زد.

بله برون
دراین مراسم خانواده عروس میزبان هستند. معمولا پذیرایی طبق آداب و رسوم و قومیت های مختلف برگزار می شود ولی پایه و اساس پذیرایی در این شب به یاد ماندنی میوه وشیرینی ، چای یا شربت است.
دربعضی موارد خانواده عروس باتوجه به وضعیت اقتصادی خویش ، شام را هم برای احترام گذاشتن بیشتر به مهمان ها تدارک می بینند که این مورد سلیقه ای است. خانواده داماد هم برای پذیرایی مجلل تر کیک زیبایی را تدارک خواهند دید.

بهترین زمان برگذاری این مراسم

معمولا یک هفته تا یک ماه بعد از مراسم خواستگاری ، مراسم بله برون برگزار می شود.

بله برون
مهمان های دعوتی مراسم بله برون
 

برای این مراسم بهتر است مهمان های درجه یک وبزرگان فامیل دعوت شوند.

1-خانواده عروس (پدر ، مادر ، خواهر ، برادر)

2- خانواده داماد (پدر ، مادر ، خواهر ، برادر )

3- پدر بزرگ و مادر بزرگ عروس و داماد

4- خاله و دایی بزرگ عروس و داماد

5- عمه وعموی بزرگ عروس و داماد

البته دعوت پسرعمه و پسردایی و دخترخاله و..... سلیقه ای است.
شاهدان امضاکننده توافقات طرفین معمولا بزرگ خاندان (پدربزرگ ها) است ، دربعضی موارد به علت فوت ونبود این بزرگواران عمو و دایی طرفین می باشد.

موارد مطرح شده در این مراسم

1-وضعیت شغل آقا داماد 2- وضعیت مسکن 3- حق طلاق 4- حق فرزند 5- جهیزیه 6- شیربها 7- مهریه 8- مراسم عقد 9- مراسم عروسی و...
شایان ذکر است که خانواده عروس وداماد درجلسه خواستگاری درمورد موارد فوق به توافق رسیده ودرمراسم بله برون آن هارا رسمی خواهند کرد.

4 مورد از هدایای مهم مراسم بله برون

در بین خانواده های ایرانی رسم است که دراین شب بعداز گرفتن بله از عروس به عنوان شیرینی هدیه ای را به عروس خانم تقدیم می کنند.

1-انگشتر نشان: پایه ثابت هدیه بله برون است. این هدیه باتوجه به رسم ورسومات خانواده داماد تهیه می شود.
مثال: مردمان شهرهایی مانند تبریز ، اردبیل و زنجان که ترک زبان هستند ، سرویس طلا به
عنوان نشان به عروس هدیه می دهند.
مردمان شهرهایی مانند شیراز ، اصفهان و ... که به زبان فارسی صحبت می کنند ، انگشتر تک نگین به عنوان نشان به عروس هدیه می دهند.
مردمان شهرهایی مانند لرستان ، مرکزی و ... که اغلب به زبان لری صحبت میکنند مانند خانواده های فارس زبان انگشتر به عنوان نشان به عروس هدیه خواهند داد.
مردمان شهرهایی مانند کردستان ، کرمانشاه و کهگلویه و بویراحمد که کرد زبان هستند ، زیورآلات وهدایای نقدی به عنوان نشان به عروس هدیه میدهند.
اما چیزی که عرف است برای نشان، انگشتر که معمولا نسبت به حلقه ازدواج کم هزینه تر وسبک تراست به عروس خانم هدیه داده می شود.

2- پارچه: درخانواده های مذهبی به جای یک قواره پارچه لباس ، یک قواره پارچه چادر برای عروس خریداری می شود. پارچه بهتراست رنگ روشن و طرحی زیبا داشته باشد و با توجه به رنگ پوست وسلیقه عروس خانم تهیه شود.
در بعضی از خانواده های ایرانی عروس را برای خرید انگشتر نشان و پارچه همراه خود می برند.

3- کله قند: دربین وسائل بله برون ، کله قند تزیین شده از پایه ثابت هدایای بله برون است.

4- دفتر بله برون: در گذشته موارد ذکر شده را روی کاغذ می نوشتند ولی امروزه دفترهای مخصوصی به نام دفتر بله برون طراحی شده است که این موارد در داخل این دفتر نوشته وشاهدان آن را امضاء می کنند.
موارد ذکر شده پایه و اساس هدایای بله برون هستند اما بعضی از خانواده های ایرانی موارد دیگری را هم به این موارد اضافه می کنند.

هدایای پیشنهادی

6- ست کامل لباس برای عروس 7- ست کیف و کفش 8- ادکلن یا عطر 9- صد شاخه گل رز قرمز 10- نبات 11- روسری

بله برون
9 نکته ی بسیار کاربردی که کمتر به آن ها توجه می شود:

نکته اول: استفاده از شیرینی هایی ک خرد نمی شود وراحت تر سرو می شوند مانند 1- پاپیون نسکافه پیچ 2- شیرینی خشک مخصوص (خشک مخصوص 2 رنگ ، خشک مخصوص مربایی ، خشک مخصوص بادام ونسکافه ، خشک مخصوص با ژله آناناس) 3- شیرینی ساق عروس 4- تارت گردو 5- شیرینی فلورانس 6- شیرینی روتکا (کنجدی ، پسته ای ، گردویی)

نکته دوم: برای شام بهتراست دونوع غذا یاسه نوع غذا باشد.مانند ته چین مرغ وکشک بادمجان وباقالی پلو باگوشت یا زرشک پلو بامرغ،جوجه کباب.به عنوان دسر می توان از سوپ خامه ،سالاد کاهو،ژله و....استفاده کرد
غذاهایی که سیر دارند مناسب نیستند. مانند میرزا قاسمی

انتخاب نوع غذا سلیقه ای می باشد.

نکته سوم: مبل ها وفرش ها جمع می شود و میز و صندلی چیده می شود. میز نهارخوری بهتراست جای مناسب و نزدیک آشپزخانه باشد ووسایل پذیرایی روی میز نهارخوری چیشده شود.

نکته چهارم: بهتراست دراین مراسم ازآوردن کودک خودداری شود.

نکته پنجم: بهتراست خانواده های طرفین در مراسم خواستگاری درمورد مهریه وجهیزیه و ... به توافق رسیده و در مراسم بله برون آن را اعلام کنند.

نکته ششم: دعوت از افراد خوش مشرب وخوش صحبت

نکته هفتم: می توان یادبودهایی دراین مراسم به مهمانان عزیز تقدیم کرد.

نکته هشتم: برای پذیرایی بهتراست ازمیوه هایی مانند خیار ، سیب ، موز استفاده شود. میوه هایی مانند پرتغال ، انار ، هندوانه به علت آبدار بودن آنها به هیچ وجه مناسب نیستند.

نکته نهم: برای دسته گل از گل هایی مانند داوودی و گلایول و شب بو استفاده نکنید زیرا این گل ها برای مجالس ختم وعزاداری قابل استفاده هستند.
از گلدان هایی که به صورت افقی دسته بندی شده اند استفاده نکنید.
از سبدهای گل که ظاهر شیک تری دارند استفاده کنید.
گل هایی ک رنگ سفید ، قرمز ، صورتی یا نارنجی دارند حتما استفاده کنید.
بهترین ومناسب ترین گل برای چنین مراسم هایی ، گل رزاست که نشانه ی عشق وصمیمیت است.

پیشنهاد: دسته گل شیپوری سفید و رز صورتی یا شیپوری قرمز با رز زرد ، گل زنبق بنفش با رز سفید ، گل لیلیوم صورتی پررنگ و مرغ آتشین


بله برون

موارد دیگر:

1- تزیین هدایای عروس: 1- تزیین باگل طبیی 2- تزیین با طلق های شیشه ای ، تزیین با سبدهای حصیری و ... که در مقاله بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

2- مدل لباس بله برون: بهتراست برای مدل لباس از لباس های بلند و بدون زرق و برق استفاده کرد. رنگ لباس باید رنگ روشن باشد. مانند رنگ صورتی ملایم

پیشنهاد: بلوز ودامن ، کت وشلوار ، کت ودامن

3- آرایش مناسب بله برون: آرایش ملیح و ساده باشد و رنگ رژلب یا لاک با رنگ لباس ست باشد.
برخی ازخانواده های ایرانی عروس را به ارایشگاه میفرستند که انتخاب آن به سلیقه و فرهنگ وآداب و رسوم خانواده عروس برمی گردد.

4- دیزاین: اگر این مراسم در منزل عروس برگزار میشود ، پیشنهاد می کنیم برای زیباتر شدن مراسم منزل با بادکنک هلیوم تزیین شود. همچنین افرادی هستند که دراین زمینه فعالیت می کنند ومنزل شما رو برای شب مراسم آماده می کنند.


 

اینستاگرام پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید. تاریخ ثبت: :11-11-1398
تعداد بازدید: :4107