استرس و نگرانی های مراسم عروسی و راه های مقابله با آن را بشناسید !

همه ما در زندگی هایمان بارها و بارها با استرس ها و نگرانی های متعددی رو به رو شده ایم ولی در اینجا میخواهیم از نگرانی ها و استرس های نو عروس ها و تازه داماد ها صحبت کنیم . ما در این مطلب قصد نداریم بگوییم نباید به هیچ عنوان استرس داشته باشید چون این امر غیر ممکن است و فقط قصد داریم بگوییم چگونه میتوان استرس ها را کنترل و متعادل کرد.

مضایا و معایب استرس

استرس در واقع در دسته احساساتی که بار منفی دارند قرار میگیرد اما برای برخی افراد خوش خیال که فکر میکنند میتوان در چند روز جهیزیه خرید یا تمام خرید ها و کار های یک مراسم را هماهنگ کرد کمی استرس هم بد نیست که تمام کار ها را با این خیال واهی برای روزهای آخر نگذارند  چون این افراد اغلب مجبور میشوند به خاطر کمبود وقت چیزهایی را انتخاب کنند که بعضا باب میلشان نیست و با مشکلاتی از قبیل پر بودن تاریخ  تالارها مواجه میشوند و اصولا این افراد روز مراسمشان را با خستگی سپری میکنند چون روزهای قبل مراسم را که باید استراحت میکردند  ،مشغول انجام کارهای باقی مانده بوده اند !!! پس کمی نگرانی برای انجام کارهای مراسمتان بد نیست !

و اما قطعا با برخی از معایب استرس آشنا هستید ولی در اینجا هم برای نمونه به چند مورد اشاره میکنیم:

داشتن استرس زیاد میتواند روی سلامت جسم شما تاثیر بگذارد و شما را دچار بیماری کند.
استرس تاثیر مخربی بر روی ظاهر شما خواهد داشت و گاها باعث ایجاد سیاهی دور چشم شده یا در اثر آن ممکن از جوش و یا تبخال بزنید که قطعا ظاهرتان در جشنی که بخاطر شما برپا شده و مرکز توجه همه افرادش شما خواهید بود یکی از مهم ترین موارد است فراموش نکنید که کنترل استرس و داشتن آرامش در روزهای قبل از مراسم تاثیر بسزایی روی پوست شما و در نهایت زیبایی شما دارد
استرس ممکن است شما را دچار دست پاچگی یا فراموش کردن موارد مهم کند و از همه مهم تر استرس به شما اجازه نخواهد داد از بهترین لحظات زندگی تان که دیگر تکرار نخواهند شد لذت و حض کافی ببرید !


استرس عروسی

۴ موردی که شما را دچار استرس میکند!


1_ یکی از مواردی که برای برگزاری مراسم عروسی میتواند استرس زا باشد آیتم های زیاد و مختلف مراسم عروسی است که باید به همه آنها بپردازید مثل ؛ انتخاب تالار ، آتلیه ، آرایشگاه ، انتخاب دسته گل، تهیه لباس انتخاب اکسسوری ها و .... ، و همزمان با فکر کردن به تمام این موارد درگیر خرید جهیزیه و چیدمان خانه رویاهایتان هم خواهید بود پس قطعا برای انجام تمام این کار ها و از قلم نیانداختن آنها نیازمند یک برنامه منظم دقیق خوهید بود زیرا اگر به تازگی تصمیم گرفته باشید که همه چیز را برای برگزاری جشن عروسیتان مهیا کنید و برنامه منظمی هم برای انجام کارهایتان نداشته باشید قطعا با خواندن حتی عناوین محدودی از کارهایی که باید انجام دهید و در بالا گفته شد دچار نگرانی خواهید شد!


2_ مورد دیگری که عروس و داماد ها را دچار نگرانی میکند پول هنگفتی است که برای جمع آوری بهترین ها در کنار هم نیاز دارند والبته شرایط نگران کننده ای هم هست چون در حال حاضر هزینه برگزاری یک مراسم عروسی بسیار بالاست و حال آنکه تمام هزینه ها به هزینه برگزاری مراسم ختم نخواهد شد و هزینه های ریز و درشت دیگری از قبیل تهیه مسکن تا هزینه شاباش و انعام خدمه تالار را باید در لیست هزینه ها در نظر گرفت !

3_ این مورد که مورد مهمی هم خواهد بود و ما را شدیدا دچار سردرگمی و نگرانی خواهد کرد این است که در حال حاضر برای انتخاب هر کدام از آیتم های مراسم عروسی مان ما با یک بازار رقابتی رو به رو میشویم و همه شان ادعا میکنند که بهترینند و ما دچار سردرگمی خواهیم شد که کدامیک را باید انتخاب کنیم؟ برای حل شدن این مورد هم  "کجاود" برای شما راه حل هایی خواهد داشت که در ادامه این مطلب و در مطالب دیگر مفصلا به آن خواهیم پرداخت .

4_ مورد آخر مربوط به نگرانی های خاص روز عروسی است مثل نگرانی برای حاضر شدن عکاس و فیلمبردار سر ساعت مقرر یا آماده شدن دسته گل یا کیک دقیقا به همان شکلی که در تصویر دیده و سفارش داده ایم ، نگرانی برای آب و هوای مساعد و خیلی موارد دیگر از این قبیل اما مهم ترین مسئله این است که مواردی ممکن است باب میلمان نباشد اما نباید کام خود و همسرمان را تلخ کنیم و باید سعی کنید بیشترین لذت را از لحظه لحظه جشنتان ببرید و خاطره سازی کنید!

استرس و اضطراب

۷ راهکار برای کاهش استرس قبل از مراسم را بشناسید؟

1_ برای کارهایتان چک لیست تهیه کنید!

لیست دقیقی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید مثلا چک لیستی از ریز اقلام جهیزیه و یا لیستی از خرید ها و کار هایی که باید برای مراسمتان پیگیری کنید ، آماده کنید . برای داشتن یک روز بیادماندنی برنامه ریزی درست بیشترین کمک رو به شما میکند نکته مهم دیگر این است که برای آرامش بیشتر خودتون لطفا تا جایی که ممکنه کارهارو به روزهای  آخر موکول نکنید.


2_ جدول بودجه بندی داشته باشید

بررسی کنید که برای برگزاری مراسمتان چه مقدار میتوانید هزینه کنید و سپس نسبت به علایق و الویت هایتان بودجه بندی کنید این کار به شما کمک میکند به نسبت هزینه مشخص شده ای که دارید به دنبال بهترین ها با قیمت مورد نظرتان بگردید و اگر این کار را انجام ندهید ممکن است بدون برنامه ریزی خرید کنید و در نهایت برای کار های باقی مانده که ممکن است موارد حائز اهمیتی باشند با کمبود بودجه مواجه شوید! ضمنا بیاد داشته باشید در بودجه بندی ها کنار گذاشتن هزینه سفر ماه عسل را فراموش نکنید


3_ قبل از مراسمتان یک روز بصورت فرمالیته آن را تجربه کنید

اگر ازهر لحاظ شرایطش را دارید یک روز برای عکاسی فرمالیته وقت بگذارید زیرا از حجم استرس و خستگی روز مراسمتان کم خواهد کرد چون حجم زیادی از عکس و فیلم هایتان را در این روز خواهید گرفت ضمن اینکه در این روز بدون استرس هستید و بدون شک روز خاطره انگیزی را با همسرتان سپری خواهید کرد.

4_ رسم و رسومات استرس زا را حذف کنید یا تغییر دهید

اگر شما در رسم و رسوم خانوادگی خود به برگزار کردن مراسماتی چون حنابندان مقید هستید سعی کنید برگزاری این مراسم را چند روز جلو بیاندازید چون خستگی و دوندگی های این مراسم آن هم درست در شب قبل از عروسی روی آرامش شما تاثیر منفی خواهد داشت


5_ خواب و خوراک خود را مثل یک کودک تنظیم کنید

ساعت خواب خود را منظم کنید و شب ها زودتر به رخت خواب رفته و صبح ها زودتر بیدار شوید این کار نه تنها به آرامش روحی شما کمک خواهد کرد بلکه منظم شدن ساعت خواب شما باعث میشود مانند اغلب عروس داماد ها با بیخوابی شب قبل از عروسی مواجه نشوید وبرای تغذیه خود برنامه ریزی منظمی داشته باشید زیرا خوردن غذاهای مفید مثل میوه و سبزیجات و ماهی و جو در کاهش استرس موثرند . همچنین سعی کنید مصرف نمک و شکر و چای و قهوه و غذاهای محرک مثل فست فود ها را کاهش دهید

6_ فعالیت ها آرامش دهنده و ضد استرس انجام دهید

سعی کنید خود را از فضا ها و شرایط تنش آور و استرس زا دور نگهدارید و کارهایی که به شما آرامش میدهد را انجام دهید مثل مطالعه، گوش کردن به موسیقی و.... ورزش و تحرک را فراموش نکنید که تاثیر به سزایی در روحیه و نشاط شما خواهد داشت حتی میتوانید با تمرین یک رقص بصورت مداوم هم تحرکی نشاط آور داشته باشید هم یک رقص زیبا در شب مراسمتان از خود به نمایش بگذارید

7_ برنامه ریزی یک روز مهیج

برای تعطیلات قبل از مراسمتان یک روز پر از شادی و هیجان برنامه ریزی کنید که هیچ اثری از تنش ها و نگرانی های برگزاری مراسم در آن نباشد.


کاهش استرس

۶ موردی که رعایت آنها به آرامش شما در روز مراسم کمک میکند؟

1_ مواردی که باید روز عروسی به همراه داشته باشید را لیست کنید و روز قبل آنها را آماده کنید تا فراموشتان نشود


2_ شب قبل از مراسم شام سبک خورده و خوب استراحت کنید

3_ حتما ولو چند لقمه کوچک صبحانه میل کنید

4_  با تهیه یک فهرست زمانبندی از تمامی کار های روز مراسمتان  به استقبال یک روز بی نظیر و بدون استرس بروید

5_  به خودتان سخت نگیرید! این یعنی در روز عروسی هرگونه انرژی منفی و حرص و جوش و استرس تعطیل! روز مراسمتان سعی کنید فقط به خودتان و همسرتان خوش بگذرد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرفت یا اتفاق غیر منتظره ای افتاد سعی کنید با آن کنار بیاید و فراموشش کنید و از اتفاقات خوب دیگر لذت ببرید!

6_ ساقدوش داشته باشید و حتی اگر به این کار علاقه ندارید سعی کنید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان بخواهید که از صبح روز مراسم تا شب در کنار شما باشد و حتما کسی را برای اینکار انتخاب کنید که با روحیات شما به خوبی آشناست و شما هم با او راحتید ضمن اینکه بهتر است شخص مورد نظر شما در جریان ریز اتفاقات و برنامه های روز عروسی شما باشد و بتواند شرایط پر اضطراب و ناگهانی را مدیدیت کند.

آرامش در مراسم عروسی

 

نتیجه گیری مهمی که میشود از این سخنان کرد شاید اینگونه باشد که نگرانی شما برای مهم ترین شب زندگیتان منطقی است اما اگر کنترل نشود خودتان هستید که از لذت و بهره کافی محروم خواهید شد و اینکه استرس امری است که با کمی تمرین قابل کنترل است پس این خودتان هستید که باید به آرامش خود کمک کنید !


>هیچ‌چیز جز خودت مسبب آرامش تو نیست <

"رالف والدو امرسون"

 

 

اینستاگرام  پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید .تاریخ ثبت: :08-09-1398
تعداد بازدید: :856