مراسم حنابندان

مراسم حنابندان

جشنی که قبل از عروسی در خانه ی پدر عروس می گیرند حنابندان نام دارد که در واقع به خاطره خداحافظی عروس از خانواده اش و آخرین شب سکونت وی در منزل پدریش برگزار می شود.

این مراسم در هر کشور یا شهری با شیوه ای خاص برگزار می شود.

حنا در لغت به معنی مایه ای از برکت بهشتی و نشانه ای از شادی ، محبت و کامروایی است.حنابندان

اولین و اصلی ترین سنت حنابندان این است که دستان عروس خانم و آقا داماد را حنا می گذارند.

بقیه مهمان ها می توانند کمی از حنا را بردارند و روی دست و پای خود بگذارند.

حنا مالیدن در اسلام به دلیل اینکه برای بدن مفید می باشد بسیار توصیه شده است.

حنابندان

در این مراسم خانواده داماد حنا را در منزل تهیه می کنند و با چشن و پای کوبی به منزل پدرعروس می برند.

معمولا مراسم حنابندان بعد از شام برگزار میگردد و هزینه این مراسم بر عهده پدر عروس می باشد اما هزینه لباس و آرایشگاه را داماد می پردازد.

اگر منزل پدر عروس امکان برگزاری جشن را در منزل خودش نداشته باشد تالارهایی هستند که برای برگزاری مراسم حنابندان سالن های جداگانه ای درنظر گرفتند.


حنابندان

رنگ سنتی شب مراسم آبی و نارنجی می باشد دلیل انتخاب رنگ آبی شادی و خوشی و رنگ نارنجی به علت هم رنگ بودن با حنا می باشد البته امروزه رنگهای سفید و قرمز نیز جای خود را به خوبی پیدا کردند.


حنابندان

حنایی که در مراسم استفاده می شود بسیار مرغوب می باشد.

عروس در این شب با لباسی که معمولا رنگ نارنجی دارد در مراسم حاضر می شود و در کنار مادر خود و خویشاوندان نزدیک در بالای مجلس بر روی صندلی تزئین شده می نشیند و دوستان و آشنایان نیز به رقص و پایکوبی نیز می پردازند و با خواندن شعر های مخصوص شادی خود را به اوج می رسانند.

مراسم حنابندان

در این مراسم سینی را با پارچه ای مناسب مثل ساتن می پوشانند که البته رنگ پارچه و تزئینات آن کاملا سلیقه ای است. وسط سینی یک کاسه برای قرار می دهند و اطراف سینی و ظرف را با انواع تور و روبان تزئین می کنند.


سینی حنا

می توانید از غالب های مخصوص آشپزی برای غالب زدن حنا استفاده کنید. 

از انواع گل های طبیعی و مصنوعی در سینی حنابندان می شود استفاده کرد.

مراسم حنابندان را می توان مخصوص خانم ها و خویشاوندان عروس خانم دانست.


مراسم حنابندان

عروس خانم می توانند یک یادگاری و به اصطلاح گیفت به مهمانان هدیه بدهند و به این صورت که گلی از حنا درست کرده و نام عروس روی آن حک شده باشد؛این انتخاب مناسبی برای مراسم حنابندان می باشد.

پیشنهاد میکنیم برای دختران مجرد که مراسم دعوت شده اند یک دستبند یا گردنبند درست کنید که روی آن نوشته شده "هنوز مجردم" مطمئن باشید برایشان جذاب و دلنشین خواهد بود.


حنابندان

معمولا در این مراسم خواهر عروس دستان عروس و برادر داماد دستان داماد را حنا می بندد در حالی که عروس شال قرمز رنگی را روی سر خود انداخته دست راست خود را بالای سرش می گیرد و مهمانان خصوصا اقوام داماد هدیه هایی مانند سکه هایی مانند طلا و پارچه کف دست عروس میگذارند.

 
حنابندان

عروس خانم ها باید به این فکر کنند که امشب آخرین شبی است که در خانه پدری خود هستند برای همین باید مراسم حنابندان یکی از بهترین شبهای زندگیتان باشد.

 

دوست عزیزم :

فرصت زندگی کم است ....... بزرگوارتر ازآن باش که برنجی و نجیب تر ازآن باش که برنجانی.
اینستاگرام  پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید.


تاریخ ثبت: :18-05-1398
تعداد بازدید: :2219